sobota, 20 czerwca 2026

,,Smugi" Agnieszka Janiszewska


„Smugi” Agnieszki Janiszewskiej to książka, która zwróciła moją uwagę przede wszystkim klimatem oraz tematyką.

Bardzo lubię powieści obyczajowe, w których ważną rolę odgrywają rodzinne relacje oraz wydarzenia z przeszłości. To właśnie dlatego postanowiłam sięgnąć po tę lekturę. Już od pierwszych stron można zauważyć, że autorka skupia się nie tylko na samych bohaterach, ale również na emocjach, które im towarzyszą.

Lubię historie, które skłaniają do refleksji i pokazują, jak duży wpływ na teraźniejszość mogą mieć decyzje podjęte wiele lat wcześniej. W tej książce nie brakuje momentów, które zachęcają do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad życiem bohaterów.

Dużym atutem okazał się dla mnie styl autorki. Książkę czyta się z zainteresowaniem, a kolejne rozdziały sprawiają, że chce się poznać dalszy ciąg historii. Nie jest to lektura oparta na dynamicznej akcji, jednak nie przeszkadza to w śledzeniu losów bohaterów.

„Smugi” Agnieszki Janiszewskiej to powieść, która przypadła mi do gustu. Myślę, że będzie dobrą propozycją dla osób lubiących literaturę obyczajową, rodzinne historie oraz książki, w których najważniejsze są emocje i relacje między bohaterami. 

Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. 

poniedziałek, 15 czerwca 2026

,,Krwawy zdobyty dom" Marek A. Koprowski

 


„Krwawy zdobyty dom” Marka A. Koprowskiego to książka, która zwróciła moją uwagę przede wszystkim poruszaną tematyką. 

Bardzo lubię sięgać po publikacje oparte na faktach, ponieważ pozwalają one lepiej zrozumieć wydarzenia, o których często nie mówi się wystarczająco dużo. Tym razem autor porusza trudny i bolesny temat, dlatego też od początku wiedziałam, że nie będzie to lekka lektura.

Podczas czytania nie sposób nie zwrócić uwagi na ogrom pracy włożonej w przygotowanie tej publikacji. Autor przybliża wydarzenia, które na zawsze wpłynęły na losy wielu ludzi. To właśnie takie książki pokazują, jak skomplikowana i często tragiczna potrafi być historia.

Nie jest to wydanie, które czyta się dla relaksu. Wymaga skupienia i gotowości do poznania niełatwych faktów. Jednocześnie trudno pozostać obojętnym wobec przedstawionych historii. Kolejne strony skłaniają do refleksji i zachęcają do głębszego zainteresowania się opisywanymi wydarzeniami.

Bardzo cenię książki, które nie tylko przekazują wiedzę, ale również skłaniają do przemyśleń. „Krwawy zdobyty dom” należy właśnie do takich publikacji. To lektura, która pozostaje w pamięci jeszcze długo po zakończeniu czytania.

„Krwawy zdobyty dom” Marka A. Koprowskiego to wydanie warte uwagi. Myślę, że będzie dobrym wyborem dla osób interesujących się historią oraz reportażami opartymi na prawdziwych wydarzeniach.

Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. 

niedziela, 24 maja 2026

,,12 dni ciszy" Vera Wilcza

Uwielbiam książki polskich autorów. Nie ma się więc czemu dziwić, że nie mogłam przejść obojętnie obok powieści, noszącej tytuł ,,12 dni ciszy". Jest to historia klasyfikowana jako literatura kobieca czy powieść obyczajowa, autorka zawarła w niej historię inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. 

Doskonale skonstruowana fabuła sprawi, że do samego końca być może nie zorientujesz się, co autorka przygotowała dla swoich bohaterów.  Kobieta oczekiwała spokojnego życia u boku partnera. W ich relację zaczęły jednak wkradać się boląca cisza i tłumienie emocji.

Vera Wilcza w swojej powieści zwraca także uwagę na ważne aspekty. Ciekawie wykreowani bohaterowie oraz zajmujące poprowadzenie fabuły sprawiają, że nie sposób przejść obojętnie obok tej publikacji. ,,12 dni ciszy" to lektura na jedno popołudnie, gdyż nie sposób się od niej oderwać przed poznaniem zakończenia.

Wpis powstał powstał powstał współpracy z wydawnictwem. 

,,Opowieść dla smutnych ludzi" Mia Morte

Nie da się ukryć, literatura obyczajowa cieszy się ogromną popularnością wśród licznych rzesz czytelniczek. ,,Opowieść dla smutnych ludzi" Mii Morte jest wydawniczą nowością, która okazała się dla mnie nadzwyczaj udanym czytelniczym spotkaniem. Jest to pięknie wydana powieść z naprawdę ciekawą treścią.

W tym wydaniu czytelnik ma okazję wraz z bohaterami przenieść się do świata bohaterki z depresją, która z mężem postanowiła przenieść się na wieś. Tam poznała Romana, do którego się zbliżyła. 

Muszę przyznać, że uwielbiam książki z tego gatunku. Często są one wciągające. Bohaterowie tak różni, a jednocześnie tak do siebie podobni - marzący o szczęściu, rodzinie, spełnieniu marzeń, tych wypowiadanych i tych skrywanych naprawdę głęboko. W tym wydaniu nie można narzekać na brak wrażeń. Nie sposób oderwać się od tej lektury. Nie możecie przejść obok niej obojętnie. Ja nie potrafiłam. 

Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem. 

piątek, 22 maja 2026

,,Wróbel Eryk. Wędrówka w chmurach" Kamil Śmigielski

Książki dla dzieci są obecnie coraz bardziej zachwycające. Wydawnictwa i autorzy prześcigają się w tym, by wydać jak najciekawszą publikację. W związku z tym korzystając na tym dzieci w różnym wieku. Jedną z pozycji, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Novae Res jest wydanie ,,Wróbel Eryk. Wędrówka w chmurach" Kamila Śmigielskiego. Jest ona wydana w miękkiej oprawie. Większość książek dla młodszych czytelników ukazuje się właśnie w ten sposób.

,,Wróbel Eryk. Wędrówka w chmurach" Kamila Śmigielskiego to naprawdę świetna propozycja. Jej głównym bohaterem jest wróbel Eryk, który miał okazję brać udział w różnych przygodach. Z tego też względu miał też okazję polegać na swoich przyjaciołach, którzy nie zostawiali go w potrzebie. To historie, które z całą pewnością nie są nudne.

Książka ta oprócz charakteru zabawowego skupia się także na walorze edukacyjnym. Dzieje się tak z tego względu, że bohaterowie mają cechy, które pokazują na czym polega prawdziwa przyjaźń. Uważam, że książki o tej tematyce są naprawdę zachwycające i bardzo ważne. Dzięki nim można zauważyć, jak powinna wyglądać prawdziwa przyjaźń. 

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu. 

niedziela, 17 maja 2026

,,Tajemnice sojuszników Hitlera" Krzysztof Drozdowski

 

Zapoznawanie się z wojennymi wydaniami nie jest łatwą sprawą, jednak z całą pewnością warto mieć na uwadze możliwość przeczytania właśnie takich publikacji. To dzięki nim możemy dowiedzieć się tego, jak dawniej wyglądało życie. Na tym m.in. skupia się książka ,,Tajemnice sojuszników Hitlera" Krzysztofa Drozdowskiego, którą z pewnością nie przeczyta się sprawnie i przyjemnie, ale nie jest to jednoznaczne z tym, by w ogóle tego nie robić.

W tym wydaniu polski pisarz skupia się na tajemnicach sojuszników Hitlera. Wydanie zostało napisane z jak największą starannością i poparte bogatą bibliografią. 

,,Tajemnice sojuszników Hitlera" Krzysztofa Drozdowskiego to jedno z tych wydań, które ma w sobie rzetelną dawkę niełatwej wiedzy i z tego też względu myślę, że sprawdzi się w roli wydania wyłącznie dla dorosłych świadomych odbiorców. Już wcześniej miałam okazję zapoznać się z innymi tematycznymi książkami tego autora i za każdym razem są naprawdę dopracowane pod względem poruszanej treści.

Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem.

sobota, 16 maja 2026

,,Spoglądając z Góry, widzisz więcej" Damian Legendziewicz

 

Bardzo rzadko sięgam po powieści tego z gatunku, więc z tego też powodu postanowiłam skusić się na wydanie ,,Spoglądając z Góry, widzisz więcej" Damiana Legendziewicza. Lektura zainteresowała mnie swoją fabułą, więc z tego też powodu postanowiłam zapoznać się właśnie z tą publikacją. Dawno nie czytałam nic z tego gatunku, więc nic nie stało na przeszkodzie temu, bym właśnie w wolnym czasie postanowiła to zmienić.

Miło można spędzić czas z naprawdę wciągającym debiutem, który oprócz niebanalnej treści czyta się naprawdę genialnie sprawnie. W tym wydaniu 8-letni Paweł zaczął mieć wizje, które się sprawdzały.

,,Spoglądając z Góry, widzisz więcej" Damiana Legendziewicza jest wydaniem, które okazało się naprawdę interesujące pod względem poruszanej treści. Jest to powieść, na którą warto zwrócić uwagę w przypadku chęci zapoznania się z niebanalną propozycją. Na brak emocji i wrażeń w związku z lekturą tego wydania z całą pewnością nie można narzekać.

Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem.

piątek, 15 maja 2026

,,Przerwane linie serca" Magdalena Artomska-Białobrzeska

Jeśli chodzi o możliwość zapoznawania się z poszczególnymi wydaniami, bardzo podoba mi się ich różnorodność. Z tego też względu raz za razem nie zapoznaję się z jednym gatunkiem. W ostatnim czasie postanowiłam skusić się na wydanie ,,Przerwane linie serca" Magdaleny Artomskiej-Białobrzeskiej, które jest naprawdę interesujące pod względem stworzonej przez autorkę treści. Już teraz mogę zdradzić, że miło spędziłam czas z tą lekturą.

,,Przerwane linie serca" jest historią, w której nie wszystkie fakty mogły być ujawnione przy pierwszym ani przy kolejnym spotkaniu. Były senator zgodził się na udział w nie do końca legalnej akcji pod warunkiem, że zaangażuje się także matka jego dziecka. Czy uczucie miało powrócić?

W przypadku większości romansów, w których mafia odgrywa ważną rolę, fabuła tworzona jest mniej więcej w podobny sposób. O wiele ważniejsze jest zwrócenie na styl danego twórcy. Powieść pisarka została napisana w taki sposób, że z ciekawością chciałam zapoznawać się z jej kolejnymi stronami, co jest niewątpliwym atutem publikacji ,,Przerwane linie serca".

Wpis powstał w ramach współpracy z wydawnictwem.