piątek, 9 września 2016

Latarnia Morska w Helu

 

Latarnia morska na Helu znajdowała się na naszej liście miejsc do zobaczenia, i oczywiście wejścia na górę, aby podziwiać krajobrazy miasta. Czy było warto?

Latarnia Morska na Helu

Latarnia morska na Helu

Wiesz, szczerze mówiąc, bardzo lubimy oglądać panoramy różnych miast. Gorzej jest z wchodzeniem na górę. Pewnie wiesz, o czym mówimy, prawda? Jasne, że tak. Zdajemy sobie sprawę, że być może jesteś jedną z tych osób, dla których wspinanie się prawie 200 stopni wzwyż będzie przyjemnością. Jedno jednak pozostaje niezmienne - dla takich widoków warto się czasem wysilić i wejść na górę. Niezależnie, czy będzie to latarnia morska na Helu, katedra w Gnieźnie, czy wieża ratuszowa w Toruniu. Skoro już uzgodniliśmy, że warto, przejdźmy do konkretów.

Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu

Jedna z naszych ulubionych morskich miejscowości

Hel niewątpliwie należy do jednego z naszych ulubionych miast. Wiesz, Fokarium, morze, które uwielbiamy, niedawno odkryłyśmy także park wydmowy i oczywiście latarnię morską. Weszłyśmy na nią w połowie maja 2016 roku, od tego czasu miałyśmy wrażenie, jakbyśmy nieświadomie powzięły projekt wchodzenia na wieże widokowe w Polsce. Zaraz po Helu oglądałyśmy panoramę Torunia z wieży katedralnej św. Janów, później Gniezno, miałyśmy wrażenie, jakbyśmy tylko wchodziły i schodziły. Na Helu do pokonania mamy ok. 200 schodów, są dość kręte, drogę pokonuje się jednak dość żwawo, co jakiś czas można przystanąć, nie utrudniając przy tym drogi innym turystom. Tak się złożyło, że musiałyśmy chwilkę zaczekać, żeby wycieczka szkolna zdążyła zejść i mogłyśmy wchodzić. Całość zajęła nam niecałe 30 min.

Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu

Latarnie morskie i wieże widokowe w Polsce

Latarnia morska na Helu to z pewnością nie lada atrakcja. Wystarczy przejść się urokliwą ulicą Wiejską, później skręcić w lewo, przejść kawałek prosto i już naszym oczom ukazuje się wysoka wieża, na którą lada moment będziemy mogli wejść. Bilet ulgowy kosztował 4 zł, normalny - 6. Warto także wspomnieć o znajdującej się niedaleko latarni niewielkiej tablicy, upamiętniającej śmierć latarnika Maya, który oddał życie, strzelając z armaty, używanej jako sygnał mgłowy. Jak to zwykle bywa, wysokie wieże nie cieszą się dużą popularnością wśród uczniów, którzy mają się na nie wspinać, jednak dla takich widoków, chyba się z nami zgodzisz, warto. Pamiętaj tylko, aby w miarę możliwości nie brać ze sobą zbyt dużo bagażu i nie zapomnieć o wodzie mineralnej. W końcu trochę wysiłku jednak nas czeka!

Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu Latarnia Morska na Helu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz