18 miejsc, które warto zobaczyć w Kielcach - muzea, pomniki, jednym słowem atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Sprawdź dlaczego.
Znów powracamy wspomnieniami do naszej rodzinnej październikowej wycieczki. Sami do końca nie wiedzieliśmy, czy jednak pojechać. A co jeśli będzie padać? Padało. No cóż, ale nie cały czas. Do Kielc wróciłyśmy ze szczególnym sentymentem. Spędziłyśmy tam kilkanaście dni w 2007 roku z okazji 100-lecia skautingu. Postanowiłyśmy sprawdzić, jakie atrakcje jeszcze na nas czekają. Gdybyś i Ty się nad tym zastanawiał, przygotowałyśmy dla Ciebie wpis dotyczący 18 miejsc, które warto zobaczyć w Kielcach. To co, zaczynamy podróż wśród kieleckich atrakcji?
Aleja Sław (Skwer Szarych Szeregów)
W wielu miastach spotykamy aleje gwiazd, sław, innych odznaczeń ludzi zasłużonych dla danego regionu czy kraju. Nie inaczej jest w Kielcach, gdzie na Alei Sław ciągnącej się dość spory kawałek drogi po obu stronach ścieżki znajdują się popiersi ponad 40 osób, malarzy, kompozytorów, pisarzy. Wśród nich ujrzymy m.in. Michaiła Bułhakowa, autora ,,Mistrza i Małgorzaty", Włodzimierza Wysockiego, którego pomnik znajduje się np. w Kaliningradzie, czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, znanej poetki, której utwory z pewnością omawialiście na lekcjach języka polskiego.
Centrum Dialogu Kultur (Rynek 3)
To jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach. Niestety, nie udało nam się zajrzeć do środka. Budynek wygląda niepozornie, przed znajdują się ławeczki, na których można przysiąść. Sam rynek, o czym może mogliście się już przekonać, ma w sobie bardzo pozytywną energię, która sprawia, że nie chce się stamtąd odchodzić. Powstało w 2012 roku i, jak możemy przeczytać na stronie muzeum, jest to miejsce interaktywnych spotkań, wymiany poglądów. Chętnie tam jeszcze zajrzymy.
Jaskinie na Kadzielni (ul. Krakowska)
Uwielbiamy trasy podziemne, nic więc dziwnego, że postanowiłyśmy zajrzeć także do Jaskiń na Kadzielni. Cały spacer trwa niecałą godzinę, dojazd nie jest bardzo skomplikowany, należy jednak wcześniej zadzwonić i zarezerwować bilet, gdyż atrakcja cieszy się ogromną popularnością, a przewodnik ma także ograniczone miejsca, jeśli chodzi o zwiedzających. To fantastyczne miejsce, powstałe stosunkowo niedawno, już zjednawsze sobie miłośników tego typu atrakcji.
Kamienny Krąg Pamięci
Idąc w bok od Jaskini na Kadzielni i wspinając się w górę po kilkudziesięciu schodach dochodzimy do Kamiennego Kręgu Pamięci, powstałego kilka lat temu i mającego upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej z regionu świętokrzyskiego. Idąc dalej, zostawiając ten zabytek po swojej lewej stronie ścieżką dojdziemy do trzech punktów widokowych, które ukazują przepiękne krajobrazy Kielc. Zadumajmy się nad nimi choć chwilę.
Muzeum Historii Kielc (ul. Świętego Leonarda 4)
Może nie znajduje się ono w ścisłym centrum miasta, ale w jednej z bocznych uliczek, odchodzących od malowniczego rynku znajdziemy właśnie Muzeum Historii Kielc. Uwielbiamy miejsca z historią, a ono z pewnością się do takich zalicza. Przedstawione najdawniejsze dzieje miasta, przez czasy wojny, aż do współczesności. Istna kopalnia wiedzy, istnieje także możliwość wykupienia lekcji muzealnej dla grup zorganizowanych. Jeżeli o Muzeum Historii Kielc plasuje się ono na drugim miejscu, jeśli chodzi o atrakcje z historią miasta, zaraz po Katowicach. Koniecznie zajrzyjcie.
Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego (ul. Jana Pawła II 5)
Miejsce wyjątkowe. Musicie wiedzieć, że jedną z ulubionych lektur szkolnych były ,,Syzyfowe prace", właśnie Stefana Żeromskiego. Muzeum znajduje się niedaleko Muzeum Wsi Kieleckiej, nie mogłyśmy więc tam nie zajrzeć. To kilka sal związanych ze szkolnymi latami pisarza, który spędził w danym Męskim Gimnazjum Rządowym aż 12 lat. Przeglądając teraz stronę Muzeum natknęłyśmy się na informację o Queście ,,Z pamiętnika młodego Żeromskiego". Ogromnie żałujemy, że nie wiedziałyśmy o nim w październiku, bo chętnie byśmy poznały Kielce z tej perspektywy. Nic jednak straconego, będzie powód, by wstąpić kolejny raz do Świętokrzyskiego.
Muzeum Wsi Kieleckiej (ul. Jana Pawła II 6)
Muzeum znajduje się niemalże naprzeciwko Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, więc warto zaplanować sobie czas na obie atrakcje. Szczerze mówiąc, spodziewałyśmy się większego terenu do zwiedzania, a otrzymałyśmy dość niepozorny piętrowy budynek z kilkoma dość małymi pomieszczeniami, w których możemy poczytać właśnie o tej tematyce.
Muzeum Zabawek i Zabawy (pl. Wolności 2)
Muzeum Zabawek i Zabawy znajduje się dość blisko centrum miasta, więc warto tam zajrzeć. Bardzo często można tam spotkać grupy zorganizowane oraz panią opowiadającą o poszczególnych eksponatach. Naprawdę bardzo ciekawa atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Co ważne, bardzo blisko znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza, z którym warto sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej (ul. Zamkowa 3)
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach to miejsce przeznaczone nie dla najmłodszych zwiedzających. Jest ono dość przerażające, zwłaszcza podziemia, w których więziono ludzi. Słychać odgłosy wody, można zobaczyć zwłoki. Naprawdę wstrząsające przeżycie. Na parterze możemy z kolei zobaczyć przedmioty zachowane z czasów II wojny światowej oraz okresu PRL-u.
Pałac Biskupów Krakowskich (pl. Zamkowy 1)
Obecnie znajduje się tam jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach, niegdyś był to Pałac Biskupów Krakowskich. Powstał w I połowie XVII wieku i jest to jedna z lepiej zachowanych budowli tamtego okresu. Znajduje się ono na Wzgórzu Katedralnym. Obecnie warto tam zajrzeć, jest to dość spora atrakcja dla zwiedzających, którzy na spokojnie mogą poruszać się po przestronnym placu, podziwiać niuanse budowli, a także zwiedzić muzeum.
Pałacyk Honigmana (ul. Generała Tadeusza Kościuszki 6)
Pałacyk Honigmana podczas naszej wizyty w Kielcach można było oglądać tylko z ulicy, gdyż akurat był w remoncie. Kiedyś cieszył się jednak większym zainteresowaniem. Obecnie można tylko obejrzeć go z zewnątrz, co zresztą warto uczynić, gdyż znajduje się bardzo blisko innych kieleckich atrakcji.
Pomnik Harcerzom Poległym za Ojczyznę (Skwer im. Szarych Szeregów)
Harcerstwo w Polsce pojawiło się już w 1910 roku za sprawą Andrzeja Małkowskiego, który za spóźnienie karnie musiał przetłumaczyć książkę Roberta Baden-Powella ,,Skauting dla chłopców". O pojawieniu się ZHP typowo na ziemiach polskich mówi się o roku 1918. W czasie II wojny światowej pod kryptonimem Szarych Szeregów harcerze brali udział w akcjach małego i dużego sabotażu. Właśnie w Kielcach na Skwerze im. Szarych Szeregów znajduje się Pomnik upamiętniający Harcerzy Poległych za Ojczyznę.
Pomnik Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 30)
Niezależnie od tego, jaką wiarę wyznajemy, postać Jana Pawła II jest nam wszystkim znana. Papież Polak, wybrany w 1980 roku na głowę kościoła chrześcijańskiego. Szerzył dobro, uosobienie miłości, pokoju, dobroci. Niejeden pomnik i niejedno miejsce pamięta Papieża Polaka. W Kielcach w bocznej uliczce od Placu Zamkowego i Pałacu Biskupów Krakowskich znajduje się ulica nazwana jego imieniem, a także pomnik.
Pomnik ks. Jerzego Popiełuszki (ul. Jana Pawła II 1)
Przechodząc do dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich z pewnością naszą uwagę przykuje pomnik ks. Jerzego Popiełuszki. Postać znana, zasłużona dla Ojczyzny, o której powstał niejeden film i reportaż. Warto oddać jej hołd, przechodząc kieleckimi uliczkami.
Ptaszarnia w Kielcach (ul. Zamkowa 3)
Po Ptaszarni w Kielcach spodziewałyśmy się czegoś innego. Co prawda, z Internetu można wyczytać informację, że jest to teren otwarty, jednak nie oczekiwałyśmy zwykłego parku, który udało nam się zastać. Choć miałyśmy zupełnie inne wyobrażenie tego miejsca, to co zastałyśmy może jest inne od naszych oczekiwań, ale naprawdę miło można tam spędzić wolny czas.
Rynek w Kielcach
Rynek w Kielcach, a właściwie cały deptak kielecki, bardzo przypadł nam do gustu. Jest tam naprawdę bardzo dużo sklepów, pięknych budynków, atrakcji. Niemal wszystkie miejsca warte uwagi w tym mieście znajdują się w bliskiej okolicy rynku. Z chęcią tam jeszcze wrócimy.
Skwer Stefana Żeromskiego
Skwer Stefana Żeromskiego to tak naprawdę dość mały park, w którym znajdują się ławeczki, dość liczne krzewy i drzewa oraz pomnik, który już od samego wejścia przykuwa uwagę zwiedzających i mieszkańców. Miejsce warte odwiedzenia choć na chwilę.
Teatr im. Stefana Żeromskiego (ul. Henryka Sienkiewicza 32)
Niestety, nie udało nam się zajrzeć do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, jednak uważamy, że jest on warty zobaczenia choćby z zewnątrz. W mieście można dostrzec dość wiele śladów tego pisarza, więc naprawdę warto rozejrzeć się wokoło i dać sobie szansę na odkrycie innych miejsc związanych ze Stefanem Żeromskim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz