Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu znajduje się dosłownie minutę drogi od poznańskiego ratusza i trykających się koziołków. Zastanawia nas jedynie, dlaczego dotąd tam nie dotarłyśmy.
Historia ukryta w wielkopolskim muzeum
Wydawało nam się, że już wszystkie poznańskie muzea znajdujące się w ścisłym rynku, udało nam się odwiedzić. Ba, wydawało nam się nawet, że Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu także znalazło się na tej liście. Do czasu, aż okazało się, że pomyliłyśmy je z Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Nic jednak straconego. Korzystając z grupowego wyjazdu, skusiliśmy się na opcję z przewodnikiem w dodatkowej cenie 40 zł za grupę. Sam koszt biletu to koszt kilku złotych. Siedziba muzeum znajduje się w budynku, który już z daleka przykuwa uwagę przechodniów. Niewiele myśląc, przekraczamy drzwi Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu
Biorąc pod uwagę fakt, że sale faktycznie nie są zbyt duże, grupa ok. 20-osobowa jest jak najbardziej w porządku. Najpierw skusiliśmy się na wspólny film, wliczony w cenę biletu, trwający ok. 20 minut. Opowiadał on historię wybuchu Powstania, przedstawiał osoby, które zasłużyły się w zwycięskim zrywie. Samo Muzeum Powstania Wielkopolskiego znajduje się jakby na dwóch kondygnacjach. W piwnicy zapoznamy się z częścią, dotyczącą historii od czasów odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Płynnie przechodząc dalej dochodzimy do zaborów, nasz obszar znajduje się pod zaborem niemieckim.
Wkraczamy na piętro i tam zapoznajemy się z dalszą częścią dziejów naszego kraju, dotyczących walki z okupantem, powrotu Poznania do czasów sprzed zaborów. Powstanie w Poznaniu wybuchło 28 grudnia 1918 roku, niedługo będziemy obchodzić 100. rocznicę, więc to miejsce będzie z pewnością chętnie odwiedzane przez wycieczki szkolne i pasjonatów tych wydarzeń. Jeżeli chodzi o przewodnika, pan Jan opowiadał o tym z prawdziwą pasją, widać, że kocha to, co robi i pasjonuje go taka praca.
Pomnik Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu
O ile muzeum w większości sal posiada elementy interaktywne i nikomu raczej nie przeszkadza, że dzieci poruszają się samodzielnie, co rusz dopatrując się nowej atrakcji, przez zabawę poznając losy Powstania Wielkopolskiego, o tyle w Poznaniu jest jeszcze jedno miejsce, które wypadałoby odwiedzić. Mowa o pomniku Powstańców Wielkopolskich, znajdującym się ok. 1,5 km od Muzeum, piechotą przeszliśmy tę trasę w jedną stronę w ok. 20 minut. Pomnik znajduje się przy ulicy Królowej Jadwigi, widoczny już z daleka został odsłonięty 19 września 1965 roku. Wizyta i oddanie hołdu Bohaterom, być może, także zapalenie znicza, będzie idealnym dopełnieniem wizyty w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Serdecznie polecamy Wam oba te miejsca!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz