piątek, 14 września 2018

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

 

Pierwsze pisemne wzmianki o mieście pojawiły się na początku XVII wieku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Co warto zobaczyć w Zakopanem obecnie?

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Krótka historia Zakopanego

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1605, kiedy to Zakopane było zwykłą, niewielu znaną osadą. Przybywali tutaj poszukiwacze skarbów, zbójnicy, wypasano owce. II połowa XIX wieku natomiast za sprawą doktora Tytusa Chałubińskiego to czas, kiedy do miasta miasta przybywają kuracjusze. Zakopane zaczyna być traktowane jako uzdrowisko, miejsce, gdzie można się leczyć. Właśnie wtedy powstają Krupówki. Choć Polska była pod zaborami, to właśnie tutaj spotykała się śmietanka towarzyska. Bywali tutaj Sienkiewicz i Żeromski, Piłsudski, czy Zamoyski. Wówczas miasto nazywano ,,Polskimi Atenami". Pojawia się także tzw. styl zakopiański, zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Do chwili obecnej możemy rozpoznać go m.in. w Willi Oksza, czy budynku Muzeum Tatrzańskiego. W październiku 1918 w kinie ,,Sokół" zakopiańczycy przyjęli deklarację niepodległościową. Co ciekawe, budynek istnieje po dziś dzień.

Czasy II wojny światowej to czas, kiedy w uzdrowisku przebywają niemieccy żołnierze, to właśnie wtedy przebudowano kilka ulic, zniszczono miejsca związane z żydowską obecnością. Część mieszkańców wstąpiła do Kurierów Tatrzańskich (o nich poniżej w atrakcjach). Ważnym późniejszym wydarzeniem są odwiedziny papieża Jana Pawła II. Przeniesiony ołtarz znajduje się niedaleko Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Obecnie miasto nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Historia Zakopanego przedstawiona jest na podstawie tablic znajdujących się przed Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu ,,Jutrzenka”.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Nie da się ukryć, że Zakopane jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Przygotowałyśmy listę 13 miejsc, co warto zobaczyć w Zakopanem? Zaczynajmy.

  • Będąc w podstawówce śmiało spacerowałyśmy nad Morskie Oko, 8,5 km w jedną stronę. Obecnie szacuje się, że 1 mln turystów odwiedza to miejsce rocznie. Szczerze mówiąc, zupełnie nas to nie dziwi. Same chętnie byśmy wróciły, by podziwiać te piękne widoki.

  • Gubałówka – kolejna atrakcja turystyczna. Można wejść pod górę samodzielnie lub wjechać kolejką. Wjazd i zjazd dla dorosłej osoby bez żadnych zniżek to koszt 23 zł. Bilet obowiązuje przez cały dzień. Z samej góry rozciąga się przepiękny widok na Tatry. Stąd też można wyruszyć do kolejnych wyżej położonych punktów.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?
  • Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu ,,Jutrzenka" w Zakopanem – miejsce, na które trafiłyśmy zupełnie przypadkowo, zmierzając do kolejnej atrakcji, którą miałyśmy w planach. W roku szkolnym odbywają się tutaj zajęcia artystyczne, w wakacje zaś została zorganizowana wystawa z prac uczniów. Te z ceramiki można było nabyć, każdy przedmiot był wyceniony indywidualnie.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?
  • Wystawa Rok Twórczości Rodzimej Okiem Dziecka – przy górnych Krupówkach idąc wzwyż natrafiłyśmy na tę wystawę, na której znajdują się prace wykonane przez uczniów. Można podziwiać piękne malunki, ale także objaśnienie w trzech językach – polskim, rosyjskim oraz angielskim.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?
  • Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego było polecaną atrakcją na wielu blogach. Postanowiłyśmy same sprawdzić, czy warto tam zajrzeć. Nie pytajcie nas dlaczego, ale płacąc kartą Visa za bilet normalny zapłacimy 3,50 zł (50% standardowej ceny). Na dole znajdują się sprzęty oraz historia miasta, a na górze zwierzęta, które możemy tutaj spotkać. Fantastycznie!

Co warto zobaczyć w Zakopanem?
  • Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach powstało w podzięce za ocalenie życia w zamachu Ojcowi Świętemu Janowi Pawłowi II. Sam papież odwiedził to miasto u schyłku XX wieku, a ołtarz został przeniesiony nieco niżej Sanktuarium (trzeba zejść kamienną ścieżką w dół).

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Przepiękna zakopiańska zabudowa

  • Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma – wybitny muzyk, który Zakopane uważał za swoje miejsce na ziemi. To tutaj czuł się spełniony, tworzył, w filmie, który możecie obejrzeć w cenie biletu, było wspomniane, że muzyk zaznaczał, że tutaj chciałby spędzić już resztę życia. Niestety, jego losy potoczyły się inaczej.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?
  • Muzeum Kornela Makuszyńskiego – znajduje się na pierwszym piętrze oznakowanego budynku. Do obejścia mamy kilka sal, w których znajdują się biurka, książki autora, a także prace dzieci, które narysowały prace plastyczne np. o Koziołku Matołku. Polecamy też wizytę w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, gdy akurat będziecie w okolicy.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?
  • Muzeum Figur Woskowych – wstęp jest drogi, bo bilet normalny kosztuje aż 20 złotych. Warto być przygotowanym na taki wydatek. Do obejrzenia jest praktycznie jedna duża sala oraz kilka wnęk. Figur jest z pewnością kilkadziesiąt.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Co warto zobaczyć w Tatrach?

  • Papugarnia Krupówki – jest przedłużeniem Muzeum Figur Woskowych, jednak kupuje się osobny bilet na tę atrakcję. Wstęp dla osoby dorosłej to 15 złotych. Oprócz tego dodatkowo można kupić pokarm. W środku są trzy naprawdę duże papugi oraz z 10-15 mniejszych.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?
  • Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza – znajduje się niemalże na końcu Krupówek. Zajmuje dość spory teren, do obejrzenia są obrazy z kilku dużych sal, są także rzeźby oraz fotografie.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?
  • Krupówki – miejsce chętnie odwiedzane przez turystów ze względu na mnogość restauracji i straganów z pamiątkami. Można tutaj kupić i magnesy, i kubki, i regionalne stroje. Co istotne, co kawałek znajduje się bankomat. Żeby tylko pieniądze chciały się mnożyć ;)

Co warto zobaczyć w Zakopanem?
  • Tablice znajdujące się na Placu Niepodległości przedstawiają zasłużonych Kurierów Tatrzańskich. Jest to coś w rodzaju otwartego tunelu, stworzonego z pionowych kolumn, na każdej z nich znajduje się imię i nazwisko zasłużonego w latach 1939-1945 kuriera, data urodzin oraz śmierci. Tablice odsłonięto w 100. rocznicę urodzin dr Wincentego Galicy, który przez całe życie podtrzymywał pamięć o nich oraz 100. rocznicę urodzin profesora Władysława Felczaka, szefa kurierów tatrzańskich.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz