Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu znajduje się stosunkowo blisko Dworca PKP Wrocław Główny i na pewno jest nietuzinkowym miejscem na mapie miasta.
,,Performens” Karolina Wilczyńska
Jakiś czas temu zapoznałam się ze wznowieniem książki Karoliny Wilczyńskiej pt. ,,Performens”. Wspominam o tym nie bez powodu. Tematyka tej powieści nawiązuje nieco tematycznie do Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu. Tam główna bohaterka kupuje domek z polem, na którym powstaje niecodzienny cmentarz. Na to wrocławskie muzeum trafiłyśmy całkowicie przypadkowo. Sprawdzałyśmy atrakcje w okolicach noclegu i wyskoczyło nam właśnie ono.
Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu
Dolnośląskie Muzeum Sztuki Cmentarnej we Wrocławiu jest nieoczywistą atrakcją na mapie miasta. Jest to dawny cmentarz żydowski, który został udostępniony do zwiedzania. Wilno ma Cmentarz na Rossie, Lwów – Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich. Dolny Śląsk może pochwalić się Muzeum Sztuki Cmentarnej w stolicy województwa. Bilety nie są wcale aż takie tanie. Normalny kosztuje 15 złotych, a ulgowy 10. Zwiedzanie odbywa się samodzielnie i może potrwać nawet kilka godzin. Szkoda, że przed wejściem nie otrzymuje się jakiejś mapki. Dzięki temu zwracanie uwagi na poszczególne nagrobki byłoby łatwiejsze.
Spacerowanie betonowymi alejkami
Podczas spaceru po tym żydowskim cmentarzu lepiej wybierać betonowe alejki. Chodzenie po polnych, gruntowych dróżkach może skończyć się skręceniem kostki. Uważamy, że Muzeum Sztuki Cmentarnej jest atrakcją nieoczywistą, jednak jednocześnie też nie przeznaczoną dla każdego. Udostępniane do zwiedzania jest już od 1991 roku. Jest to jednocześnie jedyny taki obiekt z przełomu XIX i XX wieku, który zachował się na mapie miasta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz