Stacja Radegast - Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi znajduje się już poza ścisłym centrum miasta. Jest to byłe getto żydowskie, które było na terenie miejscowości.
Zagłada Żydów w czasie II Wojny Światowej
Jeżeli choć trochę interesujecie się historią lub dość czynnie uczestniczycie w lekcjach historii to wiecie, że Żydzi w czasie II wojny światowej byli masowo wysiedlani, umieszczani w obozach zagłady i nie tylko. Prawda jest jednak taka, że nie tylko Żydów czekał taki los. Niemcy i Rosjanie prawie że przed nikim nie mieli litości. Jeśli ktoś ukrywał kogoś narodowości żydowskiej także jego i bliskie mu osoby czekała śmierć.
Stacja Radegast - Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Stacja Radegast - Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi znajduje się nieco ponad centrum miasta. Nie da się ukryć, że miejsce to robi wrażenie. Czasami nie trzeba wielu słów by wyrazić ogrom emocji i Stacja Radegast w Łodzi jest właśnie jednym z takich miejsc. Nie trzeba kupować biletu. Jedynie trzeba udać się tam w godzinach pracy, które możemy sprawdzić na ich stronie internetowej. Jest przekrój od 1939 do 1945 roku. W tunelu są guziki, nożyczki, które zostały po osobach zamieszkujących łódzkie getto. Można także zobaczyć listy, pociągi. Okna były malutkie, nie było żadnych wygód. Dodatkowo okienka zabijano deskami i otaczano drutem, aby na pewno nikt się nie wydostał.
Warszawskie getto i inne obozy zagłady
Prawda jest taka, że w stosunku do Oświęcimia, czy warszawskiego getta Stacja Radegast - Muzeum Tradycji Niepodległościowych, naszym zdaniem, jest dość często pomijane. Tak naprawdę przeczytałyśmy o nim po raz pierwszy dopiero całkiem niedawno. Miejsce, podobnie, jak inne obozy zagłady, także jest warte upamiętnienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz