Jedną z wielu atrakcji województwa opolskiego jest Zamek Górny w Opolu. Zwiedzanie odbywa się co 40 minut od czasu otwarcia. Czy warto się tam wybrać?
Zamek Górny w Opolu
Zamek Górny w Opolu znajduje się tuż obok Wzgórza Uniwersyteckiego, ok. 10 minut piechotą od Wieży Piastowskiej. Początkowo nie zwróciłyśmy na niego większej uwagi. Ot, pewnie spłonął, a zostały po nim tylko zgliszcza. Tymczasem okazuje się, że wieża zachowała się do dziś i turyści mogą zwiedzać ją praktycznie przez cały tydzień! Bilet normalny kosztuje 10 zł, w cenę wliczony jest przewodnik oraz pamiątkowy magnes. Zwiedzanie powinno trwać ok. 40 minut, może być chwilę dłużej. Pan opowiada bardzo ciekawie, więc z pewnością nie będzie to czas stracony. Szacuje się, że Zamek Górny został wzniesiony u schyłku XIV wieku, niedaleko murów obronnych. Na miejscu, skąd zaczynamy zwiedzanie, możemy zobaczyć, jak wyglądała dawna fortyfikacja miasta. Był to także schron, który do dziś ma specjalne ,,uchwyty", dzięki którym można było wydostać się na zewnątrz.
Czym Zamek Górny różni się od Wieży Piastowskiej?
Odwiedziłyśmy zarówno Zamek Górny w Opolu, jak i Wieżę Piastowską. Czym się różnią? W pierwszym pan przewodnik pokazał nam zachowane cegły, osmolone, miejsce, gdzie kiedyś znajdował się piec. Tutaj także przechowywano więźniów, jednak na krótko. Byli to zazwyczaj drobni złodziejaszkowie, a kara miała służyć ich skruszeniu. Natomiast w wieży na Ostrówku przetrzymywano wpływowych kupców, lepiej urodzonych, za których pobierano okup. Zazwyczaj płacono solą lub miodem, ponieważ wówczas te towary przynosiły dużo pieniędzy. Z drugiej wieży zobaczymy przepiękną panoramę miasta, Zamek Górny w natomiast wieżę ma naprzeciwko współczesnego centrum handlowego. Musimy więc udać się na kilkuminutowy spacer.
Zamek Górny złączony ze szkołą
Zamek Górny w Opolu ściśle sąsiaduje z miejską szkołą. Na co dzień wejścia są zakratowane, a klucz do głównych drzwi dla zwiedzających ma jedynie przewodnik. Do wysłuchania oraz obejrzenia mamy sale na dwóch piętrach. Widać zachowane do dziś budownictwo, niektóre elementy przetrwały do dziś. Na uwagę zasługuje postać Władysława Opolczyka, najstarszego syna księcia Bolka II. W tamtych czasach dobrze przyjętą normą było, aby bogatsi fundowali coś, najlepiej Kościołowi. Nie inaczej było w tym przypadku. Szlachetny mężczyzna założył na Jasnej Górze klasztor, gdzie z Węgier sprowadził paulinów. Później przekazał także zachowany do dziś Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do Opola. Zwiedzanie z pewnością się nie dłużyło, a my z chęcią odkrywałyśmy historię miasta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz