środa, 10 lutego 2021

,,Skrawek pola" Kasia Bulicz-Kasprzak

Kasia Bulicz-Kasprzak znana swoim czytelnikom z doskonałych powieści obyczajowych i kobiecych, tym razem wychodzi z propozycją ,,Sagi wiejskiej". Czy warto się jej przyjrzeć?



Tego, czego nie można odmówić autorce, to z pewnością dokładnego zbadania tematu wsi z początku XX wieku. Akcja toczy się w latach 1904-1926 i w tym czasie poznajemy kilka rodzin. Zaczynając od najuboższych Połajów, aż przez Hubów, Adamczuków i Dołęgów. Życie toczy się swoim rytmem, jednym gospodarzom powodzi się lepiej, innym gorzej. To jednak, co jest szczególnie widoczne, to rozdzielenie ,,rasy" państwa i rasy chłopów. Ci drudzy są traktowani jako Ci gorsi, nie mogą np. wchodzić do lasu nazbierać chrustu, czy są wytykani palcami, jeśli pojawi się panna z dzieckiem.

Znaczącą postacią jest Teofila Lipczewska, właścicielka karczmy, która wszystkich jednoczy, jednocześnie nie może ścierpieć tego, że rosyjscy wysłannicy i agitatorzy chcieliby też namawiać niepiśmiennych chłopów do tego, jak to dobrze jest pod rządami cara. Pojawia się także wątek miłosny - Jan Kornelowicz po straceniu ukochanej żony trochę z rozsądku i troski o córkę postanawia ożenić się z Martą. Czy to jest dobrze przemyślana decyzja, czas pokaże. Także Aniela Połajowa przeżywa swoją pierwszą młodzieńczą miłość...

To, co ważne, to fakt, że ,,Saga wiejska" i jej pierwszym tom - ,,Skrawek pola" powstały na podstawie osobistych doświadczeń Kasi Bulicz-Kasprzak. Każdy rozdział zaczyna jakiś wierszyk, przyśpiewka lub informacja z wiejskiego życia, co dodatkowo dodaje smaku całej historii. Muszę przyznać, że historia jest utrzymana w bardzo sielskim i powolnym klimacie, jednak nie brak tutaj też takich wydarzeń z historii Polski pod zaborami, jak rewolucja w Rosji, zabicie księcia Ferdynanda, czy bitwa 1920 roku. Koniecznie zapoznajcie się z tą fascynującą lekturą.

Za egzemplarz książki do recenzji dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.
 

9 komentarzy:

  1. Czytałam kilka wcześniejszych książek autorki, ale z tą jeszcze nie miałam okazji się zapoznać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam do nadrobienia twórczość autorki, trafiam na przychylne opinie o jej ksiązkach, zatem do nadrobienia. :)

      Usuń
  2. Nic nie miałam jeszcze okazji czytać tej autorki, może się kiedyś skuszę, bo ta pozycja wydaje się interesująca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam, że treść mocno przyciąga, ale i okładka w projekcie, który zdobywa moje uznanie. :)

      Usuń
  3. Mam w planach przeczytać tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  4. Chętnie sięgnę po książkę, czasem właśnie w takich wiejskich klimatach lubię przebywać. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. uwielbiam takie książki, pochłaniam je momentalnie, chętnie poznałabym tę historię bliżej

    OdpowiedzUsuń
  6. Chętnie bym przeczytała lubię powroty do przeszłości w literaturze. Osobiste doświadczenia autorki na kartach tej powieści także mnie intrygują i dodają wartości książce.

    OdpowiedzUsuń